Projekty - Dworek Bogusławskich w Glinnie

PROJEKTY

DWOREK BOGUSŁAWSKICH W GLINNIE

To zaiste nie do uwierzenia, że pamięć o twórcy Teatru i Opery Narodowej zanika w Wielkopolsce, tj. w miejscu jego urodzin (Glinno pod Poznaniem). Jako wielki autorytet, zarówno dla dawnych jak i współczesnych artystów scen polskich, u nas podlega powolnemu zapomnieniu. Szanuje go nad wyraz stołeczna Warszawa. Poznań milczy!

Na niestosowne i niczym nieuzasadnione zapomnienie przez Wielkopolan o swym wybitnym i zasłużonym dla kultury narodowej synu – Wojciechu Bogusławskim, zwraca uwagę Adolf Nowaczyński (w opracowaniu ‘Warta nad Wartą” – Poznań 1937). Pisze z wyraźną dezaprobatą o jego ziomkach, którzy w przeciwieństwie do stolicy, zupełnie o nim zapomnieli. Zwraca uwagę na jego wybitne zasługi kreacyjne (tworzył teatry w każdym miejscu, gdzie się pojawiał – od rodzinnego Poznania po Lwów, Wilno itd.), zdolności aktorskie (wszędzie grał, śpiewał lub reżyserował sztuki), lingwistyczne (ponoć kilkaset przetłumaczonych sztuk na język polski). Jego prapremiery sztuk poprzedzały częstokroć te okazywane we własnych krajach (Francja, Niemcy, Anglia).

Polskie premiery tłumaczonych sztuk, finansowanie zespołów i ich utrzymanie doprowadzało do oczywistych trudności finansowych z bankructwem włącznie. To wszystko akcentuje niezwykły wprost uniwersalizm i zdolności organizacyjne Bogusławskiego.

Nowaczyński żali – „Urodził się w Glinnie. W Poznaniu uliczka. Ale ani tabliczki ani pomniczka”.

Naszym absolutnym obowiązkiem jest przywrócić historii Poznania i Polski naszego znakomitego rodaka. Należy postawić mu szlachetny pomnik przy Teatrze Polskim. Fundacja Gawrońskich oddała teatrowi w depozyt w pełni sprawny koncertowy fortepian z salonu Bogusławskich w Warszawie. Fortepian przewędrował prawie całą Polskę od stolicy przez Międzychód do Poznania.

Dwór
Typowy staropolski dwór drewniany o dachu łamanym, skromnym tympanonie wejściowym opartym na dwóch kolumnach z czterema oknami na ścianie frontowej. Usytuowanie dworu na parceli objaśnia dokładnie mapka terenu okolicy góry Morasko. Na jego fundamentach koloniści niemieccy wznieśli budynek murowany z cegły.

Niemiecka wersja posadowiona na fundamentach oryginału. Inwentaryzacja 1948 r.

Ziemia, Ilustrowany Miesięcznik Krajoznawczy Warszawa, czerwiec 1948 rok 

(ze zbiorów Biblioteki Politechniki Gdańskiej, Sekcja Budowy Zbiorów Cyfrowych i Multimedialnych)

Cieszący się powszechnym uznaniem (stołeczny aplauz dla postaci Bogusławskiego) twórca polskiego teatru i opery oczekuje na swój symboliczny powrót w miejsce najważniejsze – miejsce urodzin. Fundacja Gawrońskich, bazując na zbiorach Zielińskiego jest gotowa przekazać Państwu Polskiemu projekt rekonstrukcji dworu. Liczymy także na współpracę artystów scen polskich. Nadmieniamy, że parcela Bogusławskich przylega do drogi ziemnej, zwanej ulicą Krakowiaków i Górali.