O Fundacji - Depozyty i darowizny

Fortepian marki Carl Dörr przed renowacją

Fortepian marki Carl Dörr po renowacji

DEPOZYTY I DAROWIZNY

DOBRO SZTUKI LEŻY NAM NA SERCU

Fortepian marki Carl Dörr z salonu rodziny Bogusławskich w Warszawie. Pozyskany w Warszawie jako darowizna Klary Bogusławskiej początkowo znajdował się w Muzeum Regionalnym w Międzychodzie.

Obecnie po generalnej renowacji od 2019 użyczony Teatrowi Polskiemu w Poznaniu. Fortepian został odrestaurowany całkowicie na koszt Fundacji i założyciela Fundacji.​

Pianino Wielkie Marianne von Niederlanden

Po odnowieniu zostało przekazane w depozyt do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Z tej okazji na scenie w Muzeum Instrumentów Muzycznych odbył się koncert, w czasie którego Waldemar Malicki wykonywał utwory na udostępnionym instrumencie a także na współczesnym pianinie.

PIANINO „TRAUGOTT BERNDT- BRESLAU”

Instrument posiada unikatowy i całkowicie odrębny charakter wśród spotykanych powszechnie klasycznych pianin, produkowanych na przełomie XIX/XX w. O jego walorach świadczą następujące cechy:

1. Bogate i niepowtarzalne zdobienia, spotykane tylko w egzemplarzach wykonywanych na specjalne okazje : wystawy, jubileusze, indywidualne zamówienia

2. Stan zachowania obiektu: instrument kompletny, zasadniczo bez uszczerbków i śladów insektów, znikome ubytki okleiny, kompletna klawiatura ( z kości i hebanu) zachowana w lepszym stanie od niejednego instrumentu z przełomu XIX/XX w. ; mechanizm, którego nikły stopień zużycia dopuszcza jedynie zabiegi korektorskie, bez kompleksowej wymiany części czy podzespołów, pozwala nadal na użytkowanie pianina jako instrumentu; oryginalnie zachowane struny i kołki strojeniowe ( wyjątek w obiektach z tego okresu )

3. Odzyskana kondycja użytkowa (przy zrozumiałych ograniczeniach brzmieniowych ) umożliwia nawet wirtuozowskie popisy. Głównym mankamentem była warstwa czarnej politury nałożona w pocz. XXw. Żmudne , wielomiesięczne zabiegi konserwatorskie pozwoliły na całkowite przywrócenie stanu pierwotnego i wydobycie pełnego blasku palisandrowej okleiny konstrukcji pianina. Po dogłębnej korekcie, pianino jest jednym z nielicznych i najlepiej zachowanych instrumentów klawiszowych w Europie powstałych w poł. XIX w. Znaczenie każdej z tych cech wzrasta poprzez fakt ich jednoczesnego występowania w jednym instrumencie, co tym samym podnosi wartość historyczną, muzealną i muzyczną obiektu. Pianino stanowi unikatowy przykład zachowania oryginalnego i sprawnego mechanizmu oraz konstrukcji pianina o walorach muzycznych sprzed 150 lat, co w dziejach muzealnictwa muzycznego jest swoistym ewenementem, a tytuł „nadwornego wytwórcy”, widniejący nad klawiaturą, nadaje temu instrumentowi „iście królewski majestat”. (Maciej Szarafiński, fortepianmistrz, MNP )

Zabytkowy kierat

Zabytkowy kierat wyprodukowany przez międzychodzką firmę „Borzych i Synowie” w 1929 na PWK w Poznaniu. Kierat zainstalowany został na skwerze przy budynku Starostwa Powiatowego w Międzychodzie. Kierat jest darem Fundacji, odnowiony został przez członka Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej.

Skrzydłówka

Na szczególną uwagę w naszej kolekcji niezwykłych instrumentów muzycznych zasługuje skrzydłówka sygnowana tabliczką W. Łuniaczek, Łuck-Kniagininki, Wołyń - instrument dęty z grupy aerofonów ustnikowych posiadający wyjątkowe, ciepłe i delikatne brzmienie.

Didgeridoo

Instument dęty australijskich aborygenów.