Zaniedbanie i opuszczenie Starego Rynku występuje szczególnie silnie na tle prac przedsięwziętych w tej dziedzinie u nas w kraju i za granicą. Poznań znajduje się pod tym względem w dużo gorszym położeniu. Wymaga bowiem większego wysiłku ekonomicznego niż inne miasta polskie, w których zabudowa rynków zachowała się i dzięki temu wystarczył zwykły remont.
Dzięki odtworzonym z dagerotypów zdjęciom makiety Starego Rynku w Poznaniu, zbudowanej przez współpracowników prof. Zielińskiego możemy zobaczyć, jak powinien wyglądać poznański Rynek. Na zdjęciu zespół prof. Zielińskiego (w środku) nad makietą Starego miasta w Poznaniu.
W 1950 roku na zlecenie Zarządu Miasta Poznania architekt Zbigniew Zieliński przedstawił projekt przywrócenia Poznaniowi Zamku Piastowskiego. Był on elementem składowym szerszego zamierzenia, dotyczącego rekonstrukcji miasta średniowiecznego, obejmującego Stare Miasto (rynek główny, mury obronne i baszty oraz Katedrę tj. Tum), stanowiące jednolity zespół architektoniczny. Pełna realizacja tej idei oznaczałaby ukonstytuowanie się największego europejskiego przedsięwzięcia w tej mierze (takie polskie Carcasonne).
Designed and coded by IT Sounds