Od 20 lat ze środków własnych Fundatora i Fundacji staramy się wspierać rozwój polskiej kultury, realizujemy projekty z zakresu ochrony i promowania sztuki, twórczości artystycznej i folkloru oraz oświaty i sportu w Poznaniu i Wielkopolsce.
Fundacja została powołana w celu wszechstronnego wspierania i inspirowania rozwoju kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności podejmowanej na rzecz ochrony i promowania sztuki, twórczości artystycznej i folkloru oraz oświaty i sportu w mieście Poznań i w województwie Wielkopolskim.
Od chwili rozpoczęcia działalności Fundacji Gawrońskich, głównym Fundatorem jest jej założyciel - dr Andrzej Gawroński. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetką Fundatora.
8 wrz - Aktualności
Mamy przyjemność poinformować o wdrożeniu nowej wizerunkowej strony internetowej naszej Fundacji.
CZYTAJ DALEJ13 lip - Aktualności
Fundacja Gawrońskich wystosowała list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesora Piotra Glińskiego, w którym opisano aktualny stan zabudowy rynkowej Poznania i niekorzystne, z punktu widzenia historycznego zmiany, jakie ciągle dokonują się w jej substancji.
CZYTAJ DALEJ24 lip - Aktualności
Mamy przyjemność poinformować o wdrożeniu nowej wizerunkowej strony internetowej naszej Fundacji.
CZYTAJ DALEJCel projektu:
Przywrócenie pełnego blasku poznańskiemu Staremu Rynkowi poprzez dofinansowanie prac mających na celu odbudowę poznańskich sukienic i oryginalnego budynku Arsenału (patrz zdjęcie).
W 1950 roku na zlecenie Zarządu Miasta Poznania architekt Zbigniew Zieliński przedstawił projekt przywrócenia Poznaniowi Zamku Piastowskiego. Był on elementem składowym szerszego zamierzenia, dotyczącego rekonstrukcji miasta średniowiecznego, obejmującego Stare Miasto (rynek główny, mury obronne i baszty oraz Katedrę tj. Tum), stanowiące jednolity zespół architektoniczny. Pełna realizacja tej idei oznaczałaby ukonstytuowanie się największego europejskiego przedsięwzięcia w tej mierze (takie polskie Carcasonne).
Szczególnie interesujący fragment dotyczy strony południowej Rynku (patrz zdjęcie makiety). Makieta autorstwa Z. Zielińskiego doskonale oddaje relacje między ratuszem, wagą miejską, arsenałem, domkami budniczymi i poznańskimi sukiennicami. Sukiennice były nieodzowną, integralną częścią Starego Rynku, a ich brak oraz socrealistyczna bryła wybudowana w tym miejscu powodują, że aktualna zabudowa daleko odbiega od pożądanego stanu.
Fundacja prowadzi zbiórkę online, z której wszystkie wpłaty zostaną przeznaczone na dofinansowanie części prac dot. przedstawionego projektu.
Fundacja prowadzi zbiórkę online, z której wszystkie wpłaty zostaną przeznaczone na dofinansowanie części prac dot. przedstawionego projektu.
Cel projektu:
Dofinansowanie prac mających na celu odbudowę Dworku Bogusławskich w Glinnie (obecnie Poznań) w jego pierwotnej, staropolskiej formie
Opis projektu:
Jeżeli zdamy sobie sprawę z faktu, że Wojciech Bogusławski jest ojcem Polskiej Sceny Narodowej i całe życie poświęcił dźwiganiu teatru, gdzie będzie można grać po polsku, o ile się da, i grając powiedzieć, co trzeba i kiedy trzeba, a pamiętać zawsze, że się wyszło z Warszawy i do Warszawy godzi się powrócić, i że było to jego artystyczne i organizacyjne credo…
Na pierwszej rycinie przedstawiono dworek Bogusławskich w jego pierwotnej, oryginalnej formie. Typowy staropolski dwór drewniany o dachu łamanym, skromnym tympanonie wejściowym opartym na dwóch kolumnach z czterema oknami na ścianie frontowej. Usytuowanie dworu na parceli objaśnia dokładnie mapka terenu okolicy góry Morasko.
Druga ilustracja (zdjęcie) przedstawia natomiast pozostałości murowanego budynku z cegły, który na fundamentach pierwotnego dworku wznieśli niemieccy koloniści.
Fundacja prowadzi zbiórkę online, z której wszystkie wpłaty zostaną przeznaczone na dofinansowanie części prac dot. przedstawionego projektu.
W związku z projektem rewitalizacji Cmentarza Zasłużonych w Poznaniu, wystąpiliśmy do Prezydenta Miasta Poznania z propozycją utworzenia Muru Pamięci Zasłużonych Wielkopolan .
"Szczyty Poznańskich Kamienic - inwentaryzacja" oraz cykl "Nieznane widoki Miasta Poznania" przedstawiający mało znane zakątki Starego Miasta.
Fundacja Gawrońskich aktywnie wspiera działalność twórczą w zakresie książek i publikacji tak, aby ocalić od zapomnienia dorobek wybitnych postaci, których działalność trwale wpisała się w polskie dziedzictwo kulturowe.
Aktualnie w trakcie opracowania są kolejne interesujące pozycje traktujące o:
Andrzej Gawroński
Pozycja finansowana
przez Fundację
Mirosława Sikorska
Wyd. II dofinansowana
przez Fundację
Władysław Górski
Wyd. II dofinansowana
przez Fundację
Karol Soberski
Pozycja finansowana przez Fundację
Maciej Rembowski
Pozycja współfinansowana
przez Fundację
Pozycja współfinansowana przez Fundację
Pozycja współfinansowana
przez Fundację
Roman Chałasz,
Andrzej Gawroński
Wstęp do tworzonej aktualnie rozbudowanej pozycji.
Pozycja finansowana
przez Fundację
13 lipca
Artykuł w miesięczniku Nasza Wielkopolska (2002 r.)
CZYTAJ DALEJ13 lipca
Artykuł w miesięczniku Nasza Wielkopolska
CZYTAJ DALEJOd 20 lat ze środków własnych Fundatora i Fundacji staramy się wspierać rozwój polskiej kultury, realizujemy projekty z zakresu ochrony i promowania sztuki, twórczości artystycznej i folkloru oraz oświaty i sportu w Poznaniu i Wielkopolsce.
Zabudowa Starego Rynku w Poznaniu
Zamek Królewski w Poznaniu
Dworek Bogusławskich w Glinnie
Pomnik Wojciecha Bogusławskiego
Cel: 100 tys. zl
Teraz również Państwo, jeśli uznacie za słuszne i potrzebne, macie możliwość wsparcia projektów i inicjatyw, nad którymi pieczę sprawuje Funacja. Wszystkie wpłaty zostaną przeznaczone na dofinansowanie części prac dot. wybranego projektu.
Kwota wsparcia
Adres: ul. Kmicica 2, 60-177 Poznań
Tel :+48 605 333 019
Designed and coded by IT Sounds